Avalehele Prindi
ONLINE mängud
Mängude järelvaatamine
et en
Menüü
Kaarel Välb, AVIS UTILITAS Rapla. Foto: Siim Semiskar

U18 Eesti koondisse pürgivaid noormehi innustab omavaheline konkurents

29.12.2021

U18 noormeeste Eesti koondis valmistub peatreener Toomas Annuki taktikepi all 3.–5. jaanuarini Tallinnas peetavaks Balti mere karikaturniiriks, kus vastased on Läti, Soome ja Tšehhi Vabariigi eakaaslased.

 

Esmaspäeval Audentese spordigümnaasiumis alanud treeningkogunemisele kutsuti 23 korvpallurit. Välja jäi vanuseklassi liider, 2023. aasta maailmameistrivõistluste valikmängudes Eesti rahvusmeeskonda kuulunud 209 cm pikkune Henri Veesaar, kes koolitab ennast teist hooaega Real Madridi järelkasvu esinduses.

 

Annuki sõnul otsustati koos Eesti rahvusmeeskonna peatreeneri Jukka Toijalaga, et Veesaarel on praegu kasulikum olla Hispaanias.

 

Annuk rõõmustas, et kandidaatide seas on arvukalt pikakasvulisi noormehi: “Keila Korvpallikoolist Audentese spordigümnaasiumisse tulnud Ants Kristjan Kalmuse pikkus on 213. Kolm noormängijat on 207–208, veel mitu poissi on üle kahe meetri, nende seas ka Itaalias Piemonte korvpalliakadeemias harjutav Karl Markus Poom.”

 

Kaheksa noortekoondise kandidaati õpivad Audentese spordigümnaasiumis ning mängivad sama kooli treenerite Aivar Kuusmaa ja Martin Rausbergi käe all G4S Noorteliiga võistkonnaga Saku 1. liigas.

 

“Audentese spordigümnaasium on noorte jaoks parim koht arenemiseks,” ütles Annuk. “Seal on suurepärased harjutamisolud ja head treenerid. Esiliigas saavad poisid vajalikku mängupraktikat. Loomulikult tuleb kasuks omavaheline konkurents, mis on edasiviiv jõud. Sa võid olla väga motiveeritud treenija, aga kui sul pole tarvidust iga päev enda koha pärast võistkonnas võidelda, siis jääb midagi ehk vajaka.”

 

Tormast pärit Rapla Korvpallikooli kasvandik Kaarel Välb on sügisest saadik mehistunud AVIS UTILITAS Rapla esinduses Paf Eesti – Läti korvpalliliigas, tema arengupüüdlusi jälgib Annuk AVIS UTILITAS Rapla abitreenerina päevast päeva.

 

“Hea mängulugemise oskusega tagamängijaid on kandidaatide seas päris mitu,” lausus Annuk ja lisas, et kõik treeningkogunemisele kutsutud noorukid harjutavad innustunult ning kerge pole valida korvpallureid, kes osalevad turniiril.

 

Treeningul tegid jalale häda Audentese Spordiklubi tagamängija Rasmus Andre ja Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi kasvandik Aleksander Tassa. Treeningutel ei osale Audentese Spordiklubi ääremängija Karl Gustav Jurtšenko, kelle õlg vajab operatsiooni.

 

Annuki sõnul püüavad nad koos abitreenerite Allar-Raul Antsoni ja Brett Nõmmega anda noormeestele lühikese ettevalmistusperioodi jooksul võimalikult lihtsaid juhiseid: “Proovime osa lahendusi hoida kooskõlas Eesti meeste koondise lähenemisega. Saime Jukka Toijalalt materjalid, mida poistele edasi anda. Märksõnad on kiirus ja agressiivsus. Kaitses ei saa endale armu anda, vastasele tuleb avaldada üle väljaku survet. Võimalikult kiiresti tuleks joosta rünnakule ja seal leida agressiivseid lahendusi. Kasutame noorte pealehakkamist ja põlemist.”

 

Üldkehalist ettevalmistust viib läbi Ott-Erik Kalmus Tartu Ülikooli Akadeemilisest Spordiklubist. Ametikaaslastelt tuli õppima KK Viimsi treener Tony Liivak.

 

U18 turniiril osalevad ka Läti, Soome ja Tšehhi Vabariigi võistkonnad.

 

“Tšehhi toob meile teistsuguse korvpallikultuuri näite. Koondis osales Tokyo olümpial, nende mängijaid teeb kaasa nii NBA-s kui ka Euroliigas,” ütles Annuk.

 

Varem on Annuk tegutsenud Eesti järelkasvukoondiste juures siis, kui Euroopa meistrivõistlustel osalesid 1991. aastal ja 1993. aastal sündinud noormehed.

 

“Nende seast tuli omajagu häid mängumehi,” lausus Annuk. “1991. aastal sündinud Rain Veideman, Martin Dorbek ja Sven Kaldre on tegijad Paf Eesti – Läti korvpalliliigas, Jaan Puidet mängib Hispaanias. Kaks aastat noorematest mängivad Martin Paasoja, Rait-Riivo Laane, Rauno Nurger ja Oliver Metsalu koduliigas ning Janari Jõesaar Saksamaa kõrgliigas.”

 

Jõesaare ja Nurgeri arengule tuli kasuks USA üliõpilaskorvpall, mida kasutas hüppelauana ka Saksamaa kõrgliiga meeskonnas Hamburg Towers silma paistev keskmängija Maik-Kalev Kotsar.

 

“USA üliõpilaskorvpallis käib armutu konkurents. Kui seal hakkama saad ja vastu pead, siis on mu meelest võimalik igas olukorras toime tulla,” lausus Annuk.

 

PS

Pärast treeningkogunemise lõppu 30. detsembril valisid treenerid 15 korvpallurit, kes osalevad Balti mere turniiril. Treeningu ajal vigastada saanud Aleksander Tassa ja Rasmus Andre jäid seekord koondisest välja. Peatreener Annuk lisas, et treeningutel osalenud, kuid raskest seljatraumast taastuv Simm-Marten Saadi jäi Audentese spordigümnaasiumi füsioterapeudi Harvis Milli soovitusel samuti turniirist eemale.  

 

 

 

PU18 EESTI RAHVUSKOONDIS

 

 

Balti mere turniiril osalevad:

 

 

Tagamängijad

 

Kaspar Clemet Kuusmaa (pikkus 185 cm) – USD Stella Azzurra Roma Nord, Itaalia

 

Rando Roos (183) – Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi

 

Gregor Allik (190) – Spordiklubi Nord/Audentese SG

 

Kaarel Välb (189) – Rapla Korvpallikool

 

Jorke Aav (183) – Team Ehingen/Urspringschule e.V., Saksamaa

 

 

Ääremängijad

 

Jarko Kõrvel (199) – Rae Koss/Audentese SG

 

Patrick Malm (194) – Audentese Spordiklubi

 

Kaur Erik Suurorg (199) – Audentese Spordiklubi

 

Eke Rüütel (205) – Orissaare Sport

 

Karl Markus Poom (204) – Campus Piemonte Basketball SRL SSD, Itaalia

 

Birk Birger Arop (207) – Korvpalliklubi Viimsi/Audentese SG

 

Espen Mägi (195) – Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi/Audentese SG

 

 

Keskmängijad

 

Aksel Brifk (207) – Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi

 

Georg Press (208) – Spordiklubi Rafter/Audentese SG

 

Ants Kristjan Kalmus (213) – Keila Korvpallikool/Audentese SG

 

 

 

Rahvuskoondise kandidaatide treeningkogunemisel osalesid ka:

 

 

Aleksander Tassa – Tartu Ülikooli Akadeemiline Spordiklubi

 

Egert Erm – Tallinna Spordiakadeemia Kalev/Audentese SG

 

Christopher Lenk – Keila Korvpallikool

 

Simm-Marten Saadi –  Spordiklubi Nord/Audentese SG

 

Sander Järve – Spordiklubi Nord

 

Rasmus Andre  – Audentese Spordiklubi

 

Ron Laanemaa – Korvpalliklubi Viimsi

 

Karl Gustav Jurtšenko (ei osalenud vigastuse tõttu) – Audentese Spordiklubi

 

 

 

Ründab G4S Noorteliiga võistkonna liige, Audentese spordigümnaasiumis õppiv Rae Kossu kasvandik Jarko Kõrvel. Foto: Siim Semiskar

 

Sulge

Ülekanded

   
Sulge

Eesti - Soome | FIBA World Cup 2023 Qualifiers