Mängude järelvaatamine
et en
Menüü
Karl Markus Poom, U18 Eesti koondis. Foto: Siim Semiskar

U18 noormeeste Eesti koondis avas Balti mere turniiri võiduga Läti võistkonna üle

04.01.2022

Eesti noortemeeskonnale tagasid peatreener Toomas Annuki taktikepi all 87:62 võidu sitke kaitse, lauavõitluse kontrollimine ja ladus koostöö.

Itaalia korvpalliakadeemias Stella Azzura Roma Nord harjutav Kaspar Clemet Kuusmaa võttis mänguhoo üles ja pani palli liikuma. Võõrustajad asusid juhtima 7:0 ja Birk Birgeri Aropi tabamusest 14:5. Audentese spordigümnaasiumis õppiva Rae Kossu kasvandiku Jarko Kõrveli kontos oli juba 8 punkti. Avaveerandaeg lõppes 21:15.

Teise perioodi avas kahe tabamusega Itaalias Piemonte akadeemias korvpalli tudeeriv Karl Markus Poom. Eesti põhikoosseis seisis kaitses kindlalt ega lubanud külalisi kergelt viskele.

Rünnak jooksis Toomas Annuki hoolealustel ladusalt ning 207 cm pikkuse keskmängija Aksel Brifki ja pisut lühema Poomi kaugvisked suurendasid edu, 31:19.

Sammudelt viskele minekuga näitas Poom võõrsil omandatud oskusi, tablool süttisid numbrid 33:19. Läbimurdekorvi sopsas Kuusmaa. Poolkiirel rünnakul söötis Kaarel Välb kolmepunktiviske joone taga palli oodanud Kuusmaale, kelle tabamus tähistas juba 17-punktilist edu 38:21.

Juba kaaslastele antud üheksa resultatiivset söötu peegeldasid koostöötahet. Kontrolliti ka lauavõitlust, 20 – 13. Lätlaste visketabavus küündis pisut üle 30 %, mis näitas sitkust kaitses. Orissaare Spordi kasvandiku Eke Rüütli viskeblokeering poolaja lõpusekunditel oli tore.

Nagu avaveerandajal, nii vahetas Annuk ka teise perioodi keskel väljakule vahetusmängijad. Lätlased vähendasid vahe kümnele punktile. Siis sopsas nurgast kolmepunktiviske Gregor Allik ja avapoolajal mänguolukorras kõik neli viset tabanud Brifk tegi korvi alt seisuks 45:30.

Pärast Rüütli tabamust mindi hingetõmbeajale eduseisus 48:30. Poomi kontos oli 13 punkti ja üheteistkümnest noormehest olid skoori teinud üheksa. Arenguvaru eestlaste etteasteis leidus vabavisete tabavuses, 14 – 8.

U18 EESTI KOONDISE NOORMEHI LIIDAB HEA ENERGIA

Teise poolaja tulevärki kuulusid Poomi kaugvise ning Kuusmaa läbimurre, keskpositsioonivise ja tulemuslik sööt korvi alla Tartu Ülikooli korvpallikooli kasvandikule Brifkile. Siis andis Allik pika söödu Kuusmaale, kes polnud jõudnudki kaitsesse tagasi minna – kerge korv.

Viiv hiljem sööstis taas korvi alla 1990. aastate korvpallikuulsuse Aivar Kuusmaa poeg, kelle leidis üles Brifki sööt –  65:38. Tagamängija oli toonud 8 punkti järjest ja veerandaja 17 punktist 10!

Võitjate paremad skooritegijad olid Poom 19, Brifk ja Kuusmaa 18 punktiga. Nii Poom kui ka Brifk hankisid 10 lauapalli. Välb panustas 7 resultatiivset söötu.

Annuki sõnul pani ta lühikesel ettevalmistuse perioodil noormeestele südamele, et mäng algab mees-mehe kaitsest: “Panime kaitsereeglid paika, aga kolmel-neljal päeval tehtud treeningutega veel kõike toimima ei saanud. Rünnakul pall liikus, punkte visati nii korvi alt kui ka tagant. Keegi ei soleerinud, saime korve tänu tiimitööle. Kes pani häid katteid, kes andis häid sööte, kes tegi skoori. Pealtvaatajad ei märka alati kõigi mängijate rolli, aga mäng käib ikka viis viie vastu. Punkte peab tulema igalt poolt väljakult.”

Annuk tõstis esile võistkonna head õhkkonda ja energiat: “Meil on hea suhtumisega poisid, kõik saavad aru, miks oleme siia kokku tulnud. Rõhutasin, et pole geniaalseid treenereid ega geniaalseid taktikaid, vaid tulemus oleneb mängijatest, kes tahavad panustada meeskonna heaks. Absoluutselt kõik seda ka väljakul tegid. Siht on ju saada suvel koondisesse, pooleteraga ei saa midagi teha.”

Oluliseks pidas peatreener lauavõitlust, selles elemendis jäid eestlased peale 50 – 40.

“Lauavõitluse kontrollimine nii kaitses kui ka rünnakul on võtmetegur. Ütlesin mängueelsel koosolekul: kui oleme lauapallide hankimisel tublid, siis on suur võimalus mängu võitu,” lausus Annuk.

Pärast mängu autasustati turniiri lõpetanud Läti korvpallureid. Lõunanaabrite parimaks mängijaks valiti Markuss Mamais. Autasustas Eesti Korvpalliliidu liigade ja võistluste juht Henri Ausmaa.

Homme läheb Eesti koondis turniiri esikohamatšis vastamisi Tšehhi Vabariigi võistkonnaga.

Siim Semiskari tehtud teise võistluspäeva fotosid saab vaadata SIIT

U18 Eesti koondise mängujuht Kaspar Clemet Kuusmaa panustas 18 punkti. Foto: Siim Semiskar