Mängude järelvaatamine
et en
Menüü
Põrgatab Aksel Brifk, PU18 Eesti koondis. Foto: Siim Semiskar

Balti mere turniiril teiseks tulnud U18 noormeeste Eesti koondis näitas võistkonnavaimu

05.01.2022

Audentese spordikeskuses kolm päeva kestnud Balti mere turniiri U18 noormeeste esikohamatšis alistus peatreener Toomas Annuki juhitud Eesti koondis Tšehhi esindusele lisaajal 80:84.

Tänu tugevamale pingutamisele kaitses ja võiduusu tärkamisele murdsid võõrustajad välja 16-punktilisest kaotusseisust ja asusid viis minutit enne lõppu Kaarel Välbi kaugviskest juhtima 63:61.

Karl Markus Poomi ja Birk Birger Aropi kõva kaitse sundis vastased korvi all eksima. Välb sopsas kaugviske, 66:64. Adam Lukeš viskas mööda, sai pallile jaole, aga mänguvahend libises tema kätest auti.

Rando Roos põrgatas paremalt äärelt teravalt korvile ja suurendas edu neljale punktile, kui lõpuni jäi minut ja 39 sekundit. Annuk saatis korvi all tulemuslikult tegutsenud Aksel Brifki tagasi väljakule. Tartlase läbimurre ei õnnestunud, korvi alt skooris vastaste ohtlikem mängija Lukáš Olbort.

Viimast minutit alustas Välb möödaviskega kaare tagant. Samas jäi kolmepunktiviske joone taga vabaks Olbort, kes tabas juba viiendat korda kaugelt – 68:69.

Poomi kaugvise põrkas rõngalt tagasi. Vabavisked teeninud Lukeš suurendas 12 sekundit enne lõppu edu kolmele punktile.

Annuk koostas sõjaplaani, mille hoolealused edukalt teoks tegid. Kaspar Clemet Kuusmaa andis vasakult väljakupoolelt kõrge kaarega audisöödu paremasse nurka Välbile, kelle tabamus tõi tabloole numbrid 71:71.

AVIS UTILITAS Rapla meeskonna tagamängija Välb kommenteeris, et võiduvise novembrikuus Kärdlas peetud Eesti karikavõistluste veerandfinaali teises mängus BC Kalev/Cramo vastu suurendas enesekindlust: “Kaspar andis hea söödu, tundsin end kindlalt.”

Annuki sõnul on taoline lõpurünnaku lahendus maailmakuulus, mida on kasutanud näiteks Boston Celtics: “Kuusmaa söötis hästi, ole mees ja pane sisse! Välbi närvid on korras.”

Lisaajal saatis Annuk väljakule Roosi ja Aropi, kes teisel poolajal väljakule energiat olid toonud. Eke Rüütel viis rünnakuaja lõpus Eesti ette. Vastaste keskpositsioonivise ja kiirrünnak muutsid jõudude tasakaalu.

Olbort tabas vabavisked, 73:77. Kuusmaa kõrge kaarega sööt lendas nurka Rüütli pihku ja Orissaare noormees sopsas külmavereliselt.

Tšehhid teenisid neli vabaviset ja tabasid kõik. Poom realiseeris korviks Roosi söödu. Korvile murdnud Kuusmaa viskas palli üle rõnga. Taas külalistele punkt vabaviskest. Roosi kaugvise ei tabanud, kuid lauas peremeheks jäänud Poom saatis palli korvi, 80:82.

Kuusmaa takistas Olbortit ja vastasseisu põhitegelane vabavisetel ei vääratanud. Külalised võitsid 84:80 ja teenisid turniiril esikoha.

PEATREENER TOOMAS ANNUK: "PANEN POISTELE IGAL JUHUL HINDEKS VIIE."

Eesti jäi poolajaks kaotusseisu 29:42 ja Annuki sõnul tehti vaheajal taktikalisi muudatusi: “Saime rotatsiooni toimima, iga mees suutis endast rohkem anda, mis oli positiivne. Esimesel poolajal oli meil probleeme üks-ühe vastu kaitses, ka abistav kaitse ei toiminud vajalikul määral. Teisel poolajal oli mõni rohkem, mõni vähem väsinud, aga ennastohverdavalt pingutasid kõik.”

Turniiri kõige väärtuslikumaks mängijaks valiti 28 punkti toonud Olbort.

Eesti koondise parimaks nimetati Tartu Ülikooli Akadeemilise Spordiklubi 207 cm pikkune keskmängija Brifk, kes kogus 14 punkti ja 9 lauapalli.  “Akselit tuleb kiita, taibukas ja tarmukas noormees. Ta oli vahepeal korvpallist eemal, aga tuli tagasi. Me suudaksime teda veel rohkem korvi all õigel momendil leida,” kirjeldas Annuk arenguvaru.

Kuidas võidu ja kaotuse saanud hoolealuseid hinnata? “Kõik pingutasid ja toetasid üksteist. Panen poistele igal juhul viie,” vastas peatreener.

Välb lisas: “Tiimimäng paraneb kindlasti, kui saame suvel rohkem koos treenida. Tiimivaim on väga rõõmus ja lõbus.”

Tormast treener Märt Tralla rühmast Rapla Korvpallikooli siirdunud Välbi arengule on kasuks tulnud täismeestega heitlemine Paf Eesti – Läti meistriliigas: “Tuleb oodata oma võimalusi, siis rünnata ise või sööta pall kaaslasele. Peatreener Lluis Riera on soovitanud: ära jää seisma, kui teed midagi valesti, vii rünnak lõpule.”

Põhiviisik käivitus aeglaselt ja vahetusmängijad tõid koondise võrdsesse heitlusse tagasi. Üürikesele avaveerandajajärgsele puhkepausile mindi tšehhide vedamisel 22:17. Eestlased jäid hätta külaliste peatamisega läbimurretel ja kolmesekundialas.

Esimese poolaja viimasel kuuel minutil teenisid võõrustajad punkte vaid vabavisetest, kümnest sooritusest tabasid kuus.

Kolmandat veerandaega alustasid peoperemehed märksa hoolsama kaitsega. Ühtlasi leiti vastaseid eksima sundides kiiremini rünnakulahendusi. Välbilt pika söödu saanud Kuusmaa realiseeris kiirrünnaku ja Poomi nutika söödu suunas rõngasse Brifk. Kui tšehhid korvi all visates järjest takerdusid ja Brifk võimsa kulbi pani, süttis vastupanulootuse tuluke.

Ülesannet kärpida vastaste ründehoogu kolmesekundialas täitsid eestlased paremini. Esimesel veerandajal ligi 60%-liselt kahepunktiviskeid tabanud tšehhide sama näit oli langenud 43%-le.

Vahetusmängijad tõid väljakule energiat, põhiviisiku ülesanne oli vahet veelgi vähendada. Välb tabas kuus ja pool minutit enne matši lõppu kaugviske, 56:61. Kui Välbilt söödu saanud Rüütel kaaslase tempu kordas, oli võrdsus peaaegu jalule seatud, 59:61.

Annuki sõnul alustasid hoolealused kohtumist uniselt: “Ei aidanud ussi ega püssirohi. Vaheajal rõhutasime, et 20 minutit tuleb veel mängida, meil peab olema reserve. Surve kandis vilja ja kolmepunktivisked hakkasid tabama. Õnnestumiste järel tuli korve ka hea emotsiooni pealt. Lisaajal oli juba õnne küsimus, kelle kasuks vaekauss kaldub.”

Siim Semiskari tehtud turniiri fotosid saab vaadata SIIT.